girişimcilik

Altın Yatırımı Yapmak Mantıklı Mı? (Nelere Dikkat Etmeli?)

Altın yatırımı yapmak insanların özellikle ekonominin zor olduğu durumlarda aklına gelen ve paralarını güvence olarak yatırdığı varlıklardan biridir.

Altın belkide gümüşle beraber insanlık tarihinin en eski yatırım araçlarından biridir.

İnsan oğlu bu parlak elementin etkisine kapıldığından beri altına değer vermiştir.

Altının değerli olmasının en büyük sebebi dünyamızda sınırlı olmasından kaynaklanır. Eğer bir şey sınırlıysa ve birçok insan onu talep ediyorsa değeri yükselir bu en basit ekonomik prensiplerden biridir.

Altın, gümüş veya para birimleri tamamen bu ekonomik prensiple işler. Arz ve Talep dengesiyle.

Arz yani kaynak ve talep bir malın fiyatını belirlemede en önemli etkendir. Arz yüksek olur ve talep düşük olursa fiyat düşer fakat tam tersi arz düşük olur ve talep artarsa fiyatlar yükselir. Piyasalardaki her gün gördüğünüz dalgalanmalar bunun sonucudur.

İnsanlar satın aldığında talep artar fiyat yükselir, insanlar sattığında talep düşer arz artar doğal olarak da fiyatlar düşer.

Bunlar altın gibi üretim yapmayan tamamen değeri üzerinden alım satım yapılan yatırım varlıkları için çok önemli prensiplerdir. Çünkü bunu anlarsanız altına yatırım yapma veya yapmama konusunu daha iyi anlamış olursunuz.

İnsanlarda özellikle altın gibi yatırım araçlarında şöyle bir inanış vardır; altın asla değer kaybetmez.

Bu yanlış bir inanıştır çünkü altını değerli kılan şey insanların ona gösterdiği taleptir, inançtır.

İnsanlar altına değil başka yatırım araçlarına talep gösterirse, paralarını başka yerlere harcarsa doğal olarak fiyatlar düşecektir. Özellikle bu ekonomiye güven duyulduğu zamanlarda olur. Ya da altın rezervleri yani arz arttığında.

Fakat altın yatırım aracı olarak stabil yani istikrarlı bir büyüme sağlayabilir çünkü binlerce yıllık zihinsel şartlanmayı insanlardan bir anda silebilecek değiliz. Altın bu nedenle nadir durumlar dışında anlık yüksek değişimler gösteren bir varlık aracı değildir.

Altın yatırımcılar için bir denge niteliği taşır. Eğer paranızı değerlendirmek, enflasyon vb. kayıplardan korumak istiyorsanız altın sizler için iyi bir seçenek olabilir.

Altın vb. varlıklar üretim yapmayan varlıklardır. Yani bir şirketin hissesine sahipseniz o şirket mal üretir, satar ve karından size pay verir fakat altın sadece sattığınızda size kar getirir.

Altın fiyatları özellikle ekonomik kriz zamanlarında, ülke parasına güven azaldığında büyük artış gösterebilir çünkü insanlar hemen en eski paraya yani zihinlerinde güvenli olarak gördükleri limana, altına sığınırlar ve yüksek miktarda altın satın alırlar.

Bu da fiyatları arttırır. Ekonomik kriz zamanlarında özellikle 2008 yılındaki altın grafiğini incelerseniz bunu rahatlıkla görürsünüz.

Tabi hiçbir zaman paranızın tamamını tek bir varlığa yatırmak doğru olmayacaktır. Her yatırım varlığı belli bir risk taşır ve en doğrusu paranızı farklı yatırım varlıklarına paylaştırmaktır.

Eğer bir yatırımdan çok çok eminseniz, ne yaptığınızı iyi biliyorsanız tamamını yatırmak mantıklı bir iş olacaktır.

Altın yatırımı yapmak yine kişilerin kendi ekonomisine, bilgisine ve kararına kalmış bir yatırım aracıdır. Bu nedenle yukarıdaki temel bilgiler ışığında altın yatırımı yapıp yapmamaya karar verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir