başarı

Başarılı İnsanlarla Başarısız İnsanları Ayıran En Önemli Şey

Hayatta iki tip insan var. Biri azınlıkta, toplumun %5’ini oluştururken diğeri toplumun büyük bir bölümünü oluşturuyor.

Nedir bu iki insan tipi?

Hiç düşündünüz mü aynı fikre, kaynaklara ve şartlara sahip iki insan neden tamamen farklı sonuçlar elde ediyor?

Steve Jobs ile aynı anda aynı fikri düşünen veya Elon Musk’ın düşündüğü fikirlerin aynısını düşünen biri değilde neden bu isimlerini bildiğimiz insanlar başarılı oldu, bu şirketleri kurdu?

Cevap çok basit. Bu insanları diğerlerinden ayıran şey cesaretleri ve kararlılıkları.

Dünyada iki tip insan var.

Birincisi her zaman harekete geçen, yapan cesur insanlar. Başarısızlıktan korkmayan, reddedilmekten korkmayan veya daha doğrusu bu korkuları hisseden ama onların üstesinden gelen insanlar. Soran, isteyen hayır cevabı almaktan çekinmeyen, gerekli ne varsa onu yapan insanlar. Rahat bölgelerini sürekli zorlayan ve risk alan insanlar.

Diğer insanlar, akıllarında iyi bir fikir de olsa bekleyen, erteleyen, kendi kendine bahaneler uyduran insanlar. Bu insanlar hep rahatlığı, kolay yolu tercih ediyor. Bir işe başlasalar da en kolay yolları arıyor veya hemen başarı bekliyor ya da kararlı olmuyorlar. Rahat bölgelerini zorlamıyorlar. Korku ve endişelerinin onları kontrol etmesine izin veriyorlar. Cesur değiller. Risk almıyorlar. Harekete bir türlü geçmiyorlar.

Hayatta insanları ayıran en temel şey bu.

Görüğümüz başarılı hayata geçen fikirleri aslında çoğu insan düşünüyor. Kaç defa ya bunu ben de düşünmüştüm diyoruz. Ama bu fikirleri hayata geçiren, cesur ve kararlı olan insan sayısı çok çok az. Bu nedenle sadece belirli insanlar bu fikirleri hayata geçiriyor.

Hayatta çok zeki olmayan ama harekete geçen, yapan, rahat bölgelerini zorlayan, fırsatlara saldıran cesur ve kararlı insanlar başarı yakalarken bazen çok zeki, çok bilgili, en üst seviye üniversitelerden mezun olmuş insanlar büyük başarılar elde edemiyorlar.

Bu durumun sebebi bu. Çok zeki, çok bilgili olanlar bir türlü harekete geçemiyor, cesur olamıyorlar. Diğerleri sadece harekete geçiyor, başarısız olarak, hatalar yaparak yolda işi öğrenirken diğerleri sürekli hep daha çok bilmeliyim, şunu şöyle yapmalıyım diyerek, etrafta dolanarak vakit geçiriyorlar ve günün sonunda harekete geçen cesur olan insanlar gerçekten işi öğrenmiş deneyimlemiş oluyorlar ve başarıyı elde ediyorlar.

Bu nedenle safi bilgi işe yaramıyor. Bilmek öğrenmek çok güzel ve büyük bir güç bu yadsınamaz. Sürekli öğrenmek ve öğrenmeye aç olmak çok önemli ancak bu bilgiler harekete geçtiğinde değer kazanır. Yaptığınızda, uygulamaya koyduğunuzda fark yaratır.

Hayatta başarılı olan insanlar bunlar. Yapanlar, harekete geçenler. Akıllarına bir fikir geldiğinde veya bir fırsatla karşılaştıklarında hemen harekete geçen cesur insanlar. Bu insanlar fikirleri için gerekli insanları,  kendilerinden daha zeki olan insanları bir araya getiriyorlar. Başarısızlıkların, engellerin üstesinden geliyorlar. Bu kişiler bir de zeki ve bilgiliyse ise işte o zaman Elon Musk oluyorlar.

Geri kalan insanlar iş işten geçtiğinde hep ben bunu zaten düşünmüştüm diyen, oyunun içinde olmayan, korkan, risk almayan, harekete geçmeyen insanlar. Başarısızlıktan, reddedilmekten, insanların ne düşüneceğinden korkan insanlar.

Hayatta istediklerinizi, düşündüklerinizi, umduklarınızı değil yaptıklarınızı elde edersiniz. Hayat böyle işler.

İstek ve arzularınızın pek bir önemi yok alışkanlıklarınızın, tavır ve tutumlarınızın bir önemi var kim olduğunuzun bir önemi var. 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir