girişimcilik

Borsada Hangi Hisselere Yatırım Yapılır? (Warren Buffett Gibi)

warren buffett stock ile ilgili görsel sonucu

 

Warren Buffett dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yatırımcılarından bir tanesi.

Onu bu kadar iyi yapan şey tam 50 yıl boyunca yıllık %21 oranla geri dönüşüm elde etmesidir.

Bu yapılması güç bir performanstır.

Warren Buffett peki bunu nasıl başarmıştır? En doğru hisseleri nasıl seçmiştir? Prensipleri nedir?

Hangi hisse senedini almalıyım, hangi şirketin hisse senedi alınmalı, hisse seçimi nasıl yapılır, kriterler nedir merak ediyorsanız sizlere bu yatırım dahisinin önerileri var.

Hisseler Şirketlerin Bir Parçasıdır

Buffett’in en önemli kuralı hisselerin şirketlerin bir parçası olduğunu bilmesi ve buna göre hareket etmesidir.

“Hisseler loto bileti değildir. Arkalarında şirketler vardır ve hisseler bu şirketlerin bir parçasıdır. Şirketler iyi giderse hiseler de iyi gider.” demiştir.

Bu çok doğrudur. Hisseler şirketleri her zaman takip eder. Bu nedenle Buffett iyi gördüğü şirketlerin hisselerini satın alır.

Anladığın Hisseleri Al

Ne iş yaptığını anlamadığın hisselerden uzak dur.

Çünkü eğer şirketlerin ne iş yaptığını kestiremezsen, anlayamazsan, rakipleri kim, rekabetteki yeri ne, ne satıyor, şirket nereye gidiyor bilmezsen o zaman aldığın hisse kumardan ibaret olur.

Warren Buffett yine bunun en önemli yatırım tavsiyesi olduğunu söyler.

Piyasayı Tahmin Etmeye Çalışma

Buffett’e göre kimse piyasayı tahmin edemez. Anlık inişleri çıkışları neler olacağını kimse kestiremez. Bu nedenle grafik okuma saçmalığını bırak ve şirketleri temel olarak ele al. Şirketlerin finansal durumuna bak.

Rekabet Avantajı Olan Şirketlere Bak

Buffett’in en önemli yatırımlarından biri Coca Cola’dır. Bunun sebebi Warren Buffett her zaman rekabet avantajı olan rakiplerinden üstün olan ve bu üstünlüğünü uzuuuun yıllar devam ettirecek şirketlere yatırım yapmasıdır.

Coca Cola ürününü ve markasını düşünürseniz bu markayı ve ürünü alt edebilmek, dışarıdan başka şirketin gelip pazar payı alması kolay değildir işte bunu Buffett eski kalelerdeki hendeğe benzetir. Kaleyi korur ve tehlikelere karşı önler.

Buffett her zaman güçlü surları, hendeği olan yani uzun yıllar avantajını koruyacak şirketlere yatırım yapar.

Teknoloji hisselerinden uzun yıllar uzak durmasının bir sebebi de budur. Çünkü teknoloji şirketlerinde her şey her an değişir. Sürekli inovasyon vardır. Geleceği kestirelemez.

Ayrıca bilinmeyen şirketlere değil bilinen, güçlü marka sahibi olan şirketlere bakar çünkü  güçlü markalar büyük bir avantajdır.

Uzun Vadeli Düşün, Sabırlı Ol

Warren Buffett’e göre bir hisseyi 10 – 20 yıl elinde tutmayacaksan almamalısındır.

Çünkü anlık inişler çıkışlar her zaman olur ve Warren Buffett gerçek yatırım uzun vadeli olduğunu belirtir çünkü eğer iyi bir yatırımınız varsa bunu sonsuza kadar elinizde tutmak isteyeceğinizi söyler.

Bu nedenle Buffett anlık dalgalanmalardan iniş ve çıkışlardan etkilenmez her zaman uzun vadeli düşünür her zaman şirketin durumuna, nasıl gittiğine bakar.

Başkaları Aç Gözlü Olduğunda Kork, Başkaları Korktuğunda Aç Gözlü Ol

Warren Buffett iyi bir şirketin hissesi her hangi anlık bir durumdan, olaydan dolayı düştüyse bunu kötü değil çok iyi bir haber olarak yorumlar.

Tıpkı çok sevdiğiniz bir arabanın veya yiyeceğin fiyatı düşmesi gibi.

Warren Buffett elinde iyi şirketler olduğu için fiyat düşüşlerinden korkmaz hatta bazen bu şirketleri dip fiyatlarda almak için bunu fırsat olarak görür.

Uygun Fiyatlarda Al

Warren Buffett değer yatırımcısıdır ve iyi şirketleri uygun fiyatlarda almayı ister. Bu sayede zaman içerisinde hisselerinin değeri katlanarak artar.

Buna margin of safety yani güven analizi der. Bu yöntemi ünlü yatırımcı ve Buffett’in hocası Benjamin Graham’dan öğrenmiştir. Kitabı satın almak için resme tıklayabilirsiniz.

Bir hisseye ederinden çok para verirseniz istediğiniz geri dönüşleri alamaz hatta para kaybetmeniz olası olarak görür.

Warren Buffett şirketlere bu nedenle içsel bir değer biçer.

Bunu DCF yani indirimli nakit akışı yöntemiyle yapar.

Bir şirketin yıllık serbest nakit akışına bakar. (Serbest nakit akışı, nakit akışı tablosunda operasyonlardan gelen toplam nakitten sermaye giderleri çıkarılarak bulunur.)

Sonra serbest nakit akışlarını gelecek 10 yıl için şirketin nakit akışı büyüme oranını da dikkate alarak tahmin eder  (Warren Buffett’e göre bu hesap en önemli hesaptır. O her zaman şirketin gelecek yıllardaki nakit akışlarından emin olduğu şirketlere yatırım yapar. Bunu kestiremezse asla yatırım yapmaz) ve elde ettiği toplam nakit miktarını günümüz değerine indirger.

Çünkü para zamanla hem değer kaybeder hem de ortada bilinmeyenden dolayı bir risk vardır. Bu indirgeme için genellikle o yılki hazine bonosu faiz oranlarına %1 veya 2 ekleyerek yapar.

Bu miktarın üstüne terminal value (terminal değer) denilen yani şirketin ön görülen 10 yıldan sonra sonsuza kadar üreteceği nakit miktarını da ekler.

Böylelikle şirketin şu andan sonsuza kadar vereceği nakit miktarını bulmuş olur. Bu miktara şirketin içsel değeri denir.

Bulduğu içsel miktarı şu an ödeyeceği fiyatla karşılaştırır. Eğer ucuz, yani şirket ödeyeceğinden çok daha uygun fiyatlıysa bu şirketi undervalued yani değerinin altında görür ve yatırım yapar.

Finansal Anlamda Güçlü Şirketlere Bak

Warren Buffett finansal anlamda güçlü şirketlere yatırım yapar.

Eğer şirketin çok borcu varsa yatırım yapmaz çünkü bu şirketler kırılgan olur ve iflas etme riski yüksektir.

O büyük krizlerde bile ayakta kalacak yıllarca iş yapacak, kasasında yüksek miktarda nakti olan, borçlarının altından rahatlıkla kalkan, gelirleri kısa vadeli borçlarını rahatlıkla karşılayan şirketlere yatırım yapar.

Bunun için çoğu zaman borç/öz kaynak oranına bakar ve bu değerin düşük olmasını ister.

İyi Yönetilen Şirketlere Bak

Yönetimin şirketin kaderini belirlediğini Warren Buffett bilir bu nedenle iyi yöneticilere sahip, iş bilen, vizyonu olan liderlerin, yöneticilerin olduğu şirketlere yatırım yapar ki bu şirketler genelde iyi markalara sahip şirketlerdir.

Warren Buffett genel olarak bu kriterleri kullanarak hisse seçer ve bu basit prensipler onu dünyanın en zengin insanlarından biri yapmıştır.

Borsada Hangi Hisselere Yatırım Yapılır? (Warren Buffett Gibi)” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir