girişimcilik

Başarılı Bir Girişimci Olmak İçin İhtiyacınız Olan Tek Şey: Cesaret

 

Çoğu insan girişimci olabilmek için, başarılı bir girişim kurabilmek için çok iyi bir fikre, çok fazla sermayeye veya yetenekli insanlardan oluşan harika bir ekibe, mentorlara vb. sahip olmaları gerektiğini düşünür.

Fakat tüm bunlar doğru değildir. Girişimci olabilmek için ihtiyacınız olan tek şey cesarettir. Cesaret olmadan hiçbir şeyin önemi yoktur.

Cesaret girişimcilerin ve girişimciliğin özüdür. Sürekli rahat bölgelerinde kalmayı, garantiyi seçen insanlar girişimcilerin aldığı riskleri alamazlar, rahat bölgelerini terk edemezler.

Girişimciler, girişimci ruhuna sahip olan insanlar hiçbir korkunun, endişenin onları durdurmasına izin vermeden rahat bölgelerinden çıkarlar ve bilinmeyene doğru ilerlerler.

Girişimcilikte her zaman bilinmeyen vardır. Çünkü çoğunluğun tersine hareket edersiniz, risk alırsınız. Limitlerdesinizdir. Heyecan verici olan da budur. Toplumları yükselten, keşiflerin olmasını sağlayan maceracı ruh budur. Sürekli aynı konumda kalarak, garantiyi seçerek, rahatlığı seçerek hiç kimse büyük başarılar elde etmemiştir. Gerçek mucizeler rahat bölgenizin ötesinde gerçekleşir.

Girişimci olmak demek sürekli ilerlemek, yapmak, harekete geçmek demektir. En başarılı, efsanevi girişimciler cesaret sahibi, “yapalım gitsin” zihniyetiyle harekete eden insanlardır.

Girişimci olmak isteyen insanlar, hayatlarını değiştirmek isteyen insanlar genellikle kaynakların sınırlılığından, kimseyi tanımadıklarından, iyi bir fikir bulamadıklarından şikayet ederler. Belki çok küçük oranda haklı olsalar da gerçek problem cesaret eksikliğidir. Çünkü cesarete ve kararlılığa sahipseniz tüm imkansızlıklar, limitler ortadan kalkar.

Her ne olursa olsun bir yolunu bulursunuz.

Elon Musk Mars’a gitmeye karar verdiğinde onun gibi parası, kaynakları olan yüzlerce farklı insan veya kuruluş olmasına rağmen gerekli cesaret yalnızca Elon’da vardı ve cesareti, kararlılığı onu herkesten ileriye taşıdı.

Richard Branson büyük hava yolu şirketlerine rakip olarak kendi hava yolu şirketini kurmaya karar verdiğinde ve bu uğurda milyonlarca dolarını riske ettiğinde herkes ona “yapma başarısız olursun” dedi. Çoğu insan banka hesabında milyonlarca doları olduğunda tam tersini yapar ve keyfini sürerdi. Fakat Richard Branson girişimcilik ruhunu dinledi ve çoğunluğun tersine giderek büyük bir cesaretle harekete geçti. Bugün Virgin Hava Yolları dünyanın en ünlü hava yollarından biridir.

İnsanlar genellikle rahat bölgelerini terk etmeden bir şeylerin olmasını beklerler fakat girişimci olmak için bu yıkıcı bir alışkanlıktır. Tembellik ve rahatlık, dünyadaki tüm potansiyele de sahip olsanız, çok zeki de, olağanüstü fikirlere de sahip olsanız sizleri olduğunuz yere çakıp tüm zamanınızı ve potansiyelinizi çalacaktır.

Girişimciler hedeflerine ulaşmak için her ne olursa olsun bir yolunu bulurlar ve ne gerekiyorsa yapmaya hazırdırlar. Rahat bölgelerini sonuna kadar zorlarlar. Kaynakları kendileri yaratırlar, yaratıcılıklarını kullanırlar. Asla pes etmezler. Gerekiyorsa başkalarından bekledikleri işleri kendileri yaparlar. İşte bu karakter girişimci karakteridir.

Hayatta başarı elde etmek, çok para kazanmak için çoğu zaman işleri olduğundan daha karmaşık tutarız. Halbuki ne yaptığının farkında olmayan fakat bir şekilde düşe kalka harekete geçen, deneyen binlerce insan büyük paralar kazanmaktadır, öğrenmeleri gereken şeyleri yolda deneyerek, deneme-yanılma ile çözerler.

Bu insanların tek sahip olduğu özellik cesarettir. Sadece yaparlar hepsi bu.

Cesaret, korkmamak, hiç endişe duymamak demek değildir. Cesaret korkmanıza rağmen, endişelerinize rağmen harekete geçmektir.

İnsanların %1’i ile diğerlerini ayıran mucizevi sır cesarettir. Herkesin bir iş fikri vardır, herkes bir şekilde para bulabilir fakat cesaret herkeste yoktur.

Çok az insan tüm eleştirilere, başarısızlıklara, riske ve bilinmeyene rağmen harekete geçme, hayallerini gerçekleştirme isteğinde olur. Buna inanmıyorsanız etrafınıza bir bakın.

NOT: Değerli yorum ve görüşlerinizi belirtin. 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir