girişimcilik

Girişimcilik ve Duygusal Güç Sahibi Olmak

 

Girişimci olmak istiyorsanız veya hayatta herhangi bir alanda çoğunluğun tersine hareket etmeye çalışıyorsanız inanılmaz derecede bir dirençle karşılamanız kaçınılmaz olacaktır.

Çoğu insanın girişimci olmayı isteyip de adım atamamasının sebebi budur. Karşılaşacakları direnç, eleştiriler, reddedilmelerdir. Bu onları korkutur bu nedenle hareket edemezler.

Çoğunluğun tersine gittiğinizde zaman zaman en yakınlarınız dahi size karşı tavır alabilir. Sizi farkında olmadan durdurmaya çalışabilirler.

Çünkü insanlar farklılığa, değişime karşı direnç gösterirler, korkarlar. Girişimci olmak demek korkuların, dirençlerin ötesine ilerleyebilmek demektir. Güvenli yolu değil maceralarla dolu yolu seçmek demektir. Bu yolda yürüyebilmek içinse duygusal güç gerektirir.

Hayatın her evresinde eleştiriyle, negatif yorumlarla karşılaşırız. Zayıf karakterli insanlar bunlara fazla takılır, korkunun ve başkalarının onları yönetmesine izin verirler.

Duygusal güç sahibi insanlar ise eleştirilerin, tüm bu olumsuz söz ve tavırların üzerinde durabilme, duygularını kontrol edebilme, diğer insanların ne düşündüğünü fazla önemsememe alışkanlığı geliştirmişlerdir. Çünkü duygusal güç, herhangi bir kas inşa etmek gibidir. Alışkanlıktır.

Girişimcilik yolculuğunda her zaman eleştirilerle karşılaşacaksınız. Eğer büyük işler başarmak istiyorsanız bu eleştirilerin üzerinde durmayı, yapıcı eleştirileri değerlendirmeyi ve nefret içeren eleştirileri de göz ardı etmeyi öğrenmek durumundasınız.

Herkesi memnun etmeye çalışmamayı öğrenmek durumundasınız. Çünkü asla herkesi memnun edemezsiniz, asla herkesi mutlu yapamazsınız. İllaki birileri sizin kararlarınızdan, yaptıklarınızdan hoşnut olmayacaktır bazen en yakınlarınız bile. Büyük başarılarla aranızda duran engellerden biri de budur: Diğer insanların ne düşündüğü, ne hissettiğidir.

Girişimcilik çoğu zaman yalnız gidilen bir yoldur. Çünkü daha önce gidilmeyen yerlere doğru hareket edersiniz.

Sizinle bu riski alacak, farklılığı, değişimi seçecek insanlar çok yoktur. Güveni, rahatlığı alışkanlık edinenler bunu anlayamazlar.

Bu nedenle duygusal güç inşa etmek, kalın bir deriye sahip olmak ihtiyacınız olan en önemli özelliklerden biri olacaktır.

Eğer hayatta sizi eleştiren insanlar yoksa, dirençle karşılaşmıyorsanız dikkat çekmiyorsunuz, yeterince büyük oynamıyorsunuz demektir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir