girişimcilik

Girişimcilikte Başarılı Olmanın İlk Kuralı

Girişimci olarak başarıya ulaşmanızın bir çok kuralı, prensibi var fakat bir tanesi var ki en önemlilerinden biridir.

Bu blogda tekrar tekrar bahsettiğim konulardan biri piyasanın en önemli unsur olduğudur.

Kötü veya olmayan piyasalarda dahiler bile para kazanamazken harika piyasalarda doğru zamanda aptallar bile servet elde edebilir.

Piyasa en önemli şeydir. Fakat bu konuyu anlamak için daha da açmak gerekir.

Tarihteki tüm büyük girişimcilerin ve şirketlerin hatta yatırımcıların önemli bir ortak özelliği var. Evet iyi ürünleri var ama sadece bu yeterli değil onların başarısının sebebi tam olarak bu değil. İyi bir ürün ve hizmet zaten bir zorunluluk.

Başarı elde eden girişimlerin ve girişimcilerin arkalarında çok daha doğal bir itici güç var. Onları iten, onları ileriye götüren doğal bir kuvvet.

Google, Apple, Microsoft, Facebook, Netflix, Amazon, Coca Cola, Tesla, SpaceX, Uber, Airbnb, Yemek Sepeti, yerli yabancı tüm başarılı büyük girişimlerin en büyük ama en büyük ortak özelliği kurulduğu zamanda piyasada en az bir trendi yakalamasıdır. (Bazıları aynı anda iki veya üç trendi yakalar.)

Büyük para kazanan, büyük şirketler inşa eden girişimcilerin en büyük özelliği budur.

Doğru zamanda doğru piyasalarda işlerini kurmalarıdır. Henüz rekabet çetin değilken, büyük markalar henüz o piyasada bulunmuyorken, bulundukları endüstriler hızla büyürken, bu endüstrileri domine etme fırsatları varken ortaya çıkıp bu piyasalarda başarı elde etmeleridir.

Trendleri doğru zamanda yakalamak ve bu dalgayı sürmek, bu süreçte iyi bir marka inşa etmek sizleri başarıya ulaştırır.

Büyük rekabetin, büyük markaların olduğu büyük piyasalara sonradan girerseniz ya arkanızda güçlü bir sermaye ve marka gücü olması gerekir ya da bunlar yoksa ortaya çok yenilikçi, çok daha iyi inovatif bir ürünle çıkmanız gerekmektedir. Az sermayeye sahipseniz, marka bilinirliğiniz yoksa dev piyasalarda benzer kalitede ürünle gelerek büyük sermaye ve marka gücüne sahip olan markalarla mücadele edemezsiniz.

Fakat özellikle de sıfırdan başlıyorsanız, yeterli sermaye gücünüz ve marka bilinirliğiniz yoksa;

O zaman ya trendleri yakalayacak yani şu anda hızla büyüyen henüz potansiyeline ulaşmamış piyasalarda yer alacak (ilk olmak zorunda değilsiniz günümüzdeki hemen hemen her firma ikinci, üçüncü veya biraz daha sonra gelen firmalardır ama trendi yakalamış hatta o piyasayı domine etmişlerdir) ya da piyasada boşluklar bulacak yani yeterli miktarda karşılanmamış, arzın az veya hiç olduğu piyasalarda bir ihtiyacı, problemi gidereceksiniz ve para kazandıkça ve markanız büyüdükçe daha büyük piyasalara yöneleceksiniz.

Tabi son olarak unutmamalısınız ki yine iş hayata geçirmekte biter. Ne kadar iyi fikre de sahip olsanız doğru zamanda doğru piyasada da olsanız yine hayata geçirmeniz girişimciliğin zorluklarına göğüs germeniz gerekmektedir. Kararlılığınızı girişimci ruhunuzu göstermeniz gerekir.

Yine işin sonu fikri hayata geçirmekte, yapabilmektedir. Gerçek girişimcilerle diğerlerini ayıran budur.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir