girişimcilik

Girişimcilikte Piyasa Neden Çok Önemlidir?

 

Her ne satıyorsanız satın, ürün veya hizmetiniz ne olursa olsun piyasa en önemli unsurlardan biridir.

Girişimcilikte tüm işler piyasa üzerine kurulur. Sunduğunuz ürün veya hizmeti isteyen yeterli miktarda insan yoksa sürdürülebilir bir iş kurmak çok zordur, hatta imkansızdır.

Dünyanın en iyi ürününe veya hizmetine sahip olmak yetmez, bu harika ürün ve hizmetleri isteyen, talep eden yeterli büyüklükte kitle de olması gerekir. Bir çok çaylak girişimci bu durumu göz ardı eder.

Başarılı şirketlere bakarsanız hemen hemen hepsinin ürün ve hizmetlerini talep eden var olan büyük bir piyasa olduğunu görürsünüz.

Bu piyasalarda talep yüksektir fakat rekabet de ciddidir. Bu nedenle çoğu girişimci rekabetten kaçınır. Rekabetin hiç olmadığı yerlere yönelmeye çalışır fakat çoğu zaman hiçbir taleple karşılaşmadığı için başarısız olur.

Başarısız olan girişimlerin çoğunun problemi ürün ve hizmetlerini talep eden bir piyasanın bulunmayışıdır. Yapılan araştırmalar da bunu göstermektedir.

Başarılı şirketlere bakarsanız başarılarındaki en önemli faktörlerden birinin piyasa olduğunu görebilirsiniz.

Facebook ilk sosyal ağ sitesi değildir fakat milyarlarca insanın iyi bir sosyal ağ sitesi ihtiyacını çok iyi bir şekilde gidermiştir.

Google arama motoru piyasasına çok geç girmesine rağmen harika bir iş çıkardığı için büyük bir şirket haline gelmiştir. Çünkü internetten arama yapan devasa bir kitle vardır. Bugün insanlar internetten arama yapmayı bıraktığı an Google iflas edecektir. Çünkü Google’ın gelirlerinin %80’i hala Google reklamlarından gelmektedir.

Uber var olan devasa taksi piyasasında yenilik yapmıştır. Apple, Microsoft, Airbnb, Tesla, Paypal gibi şirketler hep var olan büyük piyasalarda harika işler ortaya koymuşlardır.

Piyasanın olmadığı yerde iş yapmak imkansızdır.

Geliriniz her zaman hizmet ettiğiniz piyasanın büyüklüğüyle ve ürün veya hizmetinize ihtiyaç duyup duymamalarıyla sınırlı olacaktır.

Türkiye’de girişimcilerin en zorlandığı konu aslında işleri için yeterli büyüklükteki piyasaların oluşamamasıdır. Özellikle de yenilikçi, Türkiye’nin ilerisinde işler yapıyorlarsa.

“Her ne iş yapıyorsanız yapın, ne satıyorsanız satın piyasa en önemlisidir. Ne yetenekli, zeki insanlardan oluşan bir ekip, ne de büyük sermayeler kötü veya olmayan piyasaları kurtarabilir.”

Bu söz Netscape kurucusu girişimci Marc Andreessen’e ait.

Piyasa, kontrol edilemeyen bir güçtür. İşiniz, başarınız piyasaya doğrudan bağımlıdır.

Bir fikriniz varsa teyit etmeniz gereken şey; “Bu fikrinizi isteyen, talep eden önemli büyüklükte bir kitle var mı?” sorusudur.

Ürün veya hizmetinizi isteyen, ihtiyaç duyan büyük kitleler varsa başarılı bir şirket kurma olanağınız var demektir. Ondan sonrası çalışmanıza, yeteneklerinize ve liderliğinize bağlıdır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir