başarı

Neden Her Şeyi Tek Başınıza Yapmamalısınız?

 

Özellikle gençseniz, zamanınız varsa ve de bir şeyler inşa etmeye, başarmaya çalışıyorsanız veya girişimciyseniz bir iş inşa etmeye çalışıyorsanız büyük ihtimalle her şeyi kendiniz yapmaya çalışıyorsunuzdur. Bu iyi bir şey gibi gözükse de, sizlere bir hayli ders öğretse de zararları yararlarından daha çoktur.

Hayatta tek başınıza gerçek potansiyelinize ulaşamazsınız, yardım almadan asla büyük başarılar elde edemezsiniz bu bir gerçek.

Zamanın ünlü girişimcilerinden Andrew Carnegie çok fakir, işçi bir aileden gelmesine rağmen ve kendisi de çok mütevazi başlangıçlar yapmasına rağmen Amerika’nın en büyük çelik şirketlerinden birini kurmayı başarmıştır ve bu başarının hemen hemen hepsini beraber çalıştığı insanlara ithaf etmiştir. Öldüğünde mezar taşına “kendisinden daha yetenekli insanları çalıştırmayı bilen kişi” yazılmasını istemiştir. Andrew Carnegie tüm servetini (Yaklaşık 400 Milyar Dolar) kendisinden çok daha iyi, çok daha yetenekli insanlarla çalıştığı, etrafını çevirdiği için kazandığını dile getirmiştir.

Hayatta ne başarmak istiyorsanız bunu gerçekleştirmenin en etkili yolu doğru insanlarla etrafınızı çevirmektir. Çünkü kaldıraç olmadan tek başınıza her şeyi yapamazsınız. Bu bir takımın hem kalecisi, hem orta sahası, hem de forveti aynı kişi olmasına benzer. Her zaman her şeyde en iyi olamazsınız. Hepimizin güçlü tarafları olduğu gibi güçsüz yanları da var. Güçsüz yanlarınızı telafi etmeye çalışmak size zaman kaybettirir. Bunun aksine sadece güçlü yanlarınıza odaklandığınızda ve diğer eksik yanlarınızı tamamlayan insanlar olduğunda kısa zamanda büyük işler başarmış olursunuz.

Her şeyi kendi başınıza yapmaya çalışmak sizleri bir hayli demoralize eder. Gerçek potansiyelinize ulaşamaz, gerçek yeteneklerinizi ortaya koyamazsınız. Başarı özellikle büyük başarılar diğer insanların yardımıyla, katkılarıyla gelir. Bu hayatta tek başınıza kayda değer bir şeyler başarmanız çok güçtür. Diğer insanlar sizlerin göremediği farklı fikirler, fırsatlar yaratır. Napoleon Hill’in de dediği gibi tek başına beyin eksiktir. Gerçek güç tolpuluklardan gelir. Büyük fikirler kolektif çalışmaların sonucunda oluşur.

Bir kişi sabaha kadar da çalışsa elli kişinin birer saatlik yapacağı bir çalışmayı üretemez. Toplu bir şekilde aynı amaç için çalışan insanlar tek başına çalışanları her seferinde alt eder.

Dünyanın gelmiş geçmiş en önemli bilim insanı olarak kabul edilen Newton, “Eğer herkesten biraz daha fazla görebiliyorsam devlerin sırtında olduğum içindir” demiştir. Kendisinden önce çalışmalar yapan bilim insanlarına atıf yapmıştır.

Eğer Newton bir şeyler başarmak için diğer insanlara ihtiyaç duyuyorsa, eğer Richard Branson, Elon Musk gibi girişimciler başka insanlara ihtiyaç duyuyorsa, eğer Cristiano Ronaldo, Messi, Lebron James gibi sporcular şampiyon olabilmek için takım arkadaşlarına ihtiyaç duyuyorsa o zaman hepimiz takım arkadaşlarına, kendimizden daha yetenekli, daha iyi insanlara ihtiyaç duyuyoruz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir