girişimcilik

İyi Bir Marka Yaratmak Neden Çok Önemlidir?

 

Markalar sadece simge veya isim değil aynı zamanda birer anlamdır, amaçtır, varlık nedenidir.

İnsanlar markalarla ilişki inşa ederler, zihinlerinde markalar hakkında imge yaratırlar.

Sadece iyi bir ürün veya hizmet yeterli değildir aynı zamanda iyi birde marka yaratmak,  inşa etmek gereklidir.

Çünkü insanlar markaları satın alırlar, insanlar bildikleri markaları bilmediklerine tercih ederler.

İyi bir pazarlama ve de marka yaratmak bu nedenle çok önemlidir.

İnsanların zihnine giren, iyi bir marka algısı inşa eden ve de bunu harika bir ürün ve hizmetle destekleyen şirketler büyük başarılar elde ederler.

Günün sonunda insanların zihnini domine eden markalar, insanların kararlarını da domine ederler.

Apple, Google, Starbucks, Coca Cola gibi markaları düşünün. Karar verirken kararlarınızı ne kadar etkilediklerini düşünün.

Bütün bu markalar zihninizde iyi bir yer edinmiştir. Sadece ürünleriyle değil aynı zamanda mesajlarıyla, amaçlarıyla da yerleri vardır.

Harika bir ürüne sahip olup bunu bir markaya çeviremediğinizde, pazarlayamadığınızda, sesinizi duyuramadığınızda istediğiniz sonuçları alamazsınız.

Marka inşa etmek dikkat çekmek, mesajınızı iletmek, değer ulaştırmak, algı inşa etmek, zihinlere yerleşmek gibi çok çeşitli süreçler içerir.

Tek bir şey sizleri marka haline getirmez aksine yukarıdaki süreçleri düzenli bir şekilde uygulamak gerekir.

İnsanların zihninin nasıl çalıştığını ve marka inşa etmenin neden önemli olduğunu anlarsanız, en çok dikkati siz çeker ve de gerçekten iyi ürünle bunu desteklerseniz büyük marka inşa etmiş olursunuz.

Tabi ki markalar tek gecede inşa olmazlar. Yıllarca süren bir süreçtir ve sabır gerektirir. Apple en çok adını iPhone ile dünyaya duyurmuştur ve markasına marka katmıştır fakat iPhone’dan önce 30 yıldır Apple markasını inşa etmekteydi.

Markalar ile ürünler birdir, bir madalyonun öteki yüzüdür. Biri olmadan diğeri olmaz. Harika bir marka yaratmak istiyorsanız kötü veya sıradan ürün veya hizmet ulaştırmayı göze alamazsınız.

Bir diğeri ise sadece harika ürün ortaya koyarak pazarlama ve marka inşa etmeyi göz ardı ederek istediğiniz sonuçları da alamazsınız.

Dünya çok sesli, gürültülü bir yer günümüz çağında ne harika ürünler, hizmetler kaybolup gidiyor. Bilinmezlik girişimcilerin, pazarlamacıların en büyük düşmanıdır, en büyük engeldir.

Kimse sizi, markanızı bilmiyorsa, tanımıyorsa iş yapmaz, ürün veya hizmetinizi satın almaz, çevrelerine bahsetmez bu kadar basit.

İyi markalar aynı zamanda büyük bir rekabet avantajıdır.

Güçlü marka demek güçlü şirket demektir çünkü rekabetin yoğun olduğu dönemlerde markanız sizlere koruma sağlar.

Marka inşa etmek gerçekten çok çok önemlidir, bunu göz ardı etmek sizlere büyük kayıplara mal olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir