girişimcilik

Melek Yatırımcı Nasıl Bulunur? (Tüm Püf Noktaları)

 

Girişimciliğe adım atan, girişimci olmak isteyen insanların en çok zorlandığı iki konu vardır.

Bunlar, girişimcilik fikrini bulmak ve de melek yatırımcı bulmaktır.

Çoğu zaman girişimciler melek yatırımcı nasıl bulunur, yatırımcı arıyorum fakat nasıl bulacağım diye merak eder ve bir türlü işlerini başlatamazlar.

Bu içerikte sizlere melek yatırımcı nasıl bulunur, nasıl yatırım yapması sağlanır tüm bunların püf noktalarını vereceğim.

Yatırımcıları Anlayın

Öncellikle şunu bilmelisiniz ki yatırımcılar da sizin benim gibi bir insan ve yatırım yaparken onlarında sizin olduğu gibi tek bir arzuları var; para kazanmak.

Bu nedenle yatırımcılar sizlere para verirken geri dönüşünde para kazanacaklarından emin olmalılar. Sizin başarılı olacağınızdan, fikrinizden emin olmalılar.

Asla unutmayın karşınızdaki kim olursa olsun emin olmadığında size kuruş vermezler. Kimse parasını çöpe atmak istemez. Bu cümlenin aklınıza kazınmasına izin verin.

Bu durumda sizin inancınız, özgüveniniz de önemli bir rol oynamaktadır.

Fikrinizden, kendinizden, geleceğinizden siz dahi emin değilseniz başkalarından bu eminliği bekleyemezsiniz. Kararlılığınız ve eminliğiniz yatırımcıları etkileyecek önemli bir faktördür.

İşinizi İyi Bilin

Ne yaptığınızın farkında olun, işinizin ne olduğunu, amacını, nereye doğru gittiğini, sayılarınızı bilin. İşini bilmeyen, emin olmayan insanlara kimse para vermez çünkü kaybedecekleri kesindir.

Eğer işinizin iç planını, ne olup bittiğini, detayları bilmiyorsanız gelen sorulara yanıt vermekte zorlanırsınız o zaman yatırımcılar sizlere şüpheyle bakarlar ve sizin bu işi becerebileceğinize inanmazlar.

Yalnızca Fikre Odaklanmayın

Çaylak girişimciler yatırımcıların fikre yatırım yaptığını zannederler. Halbuki yatırımcılar fikrin nasıl hayat geçirildiğine, nasıl ilerlediğine bakarlar. Size ve takımınıza bakarlar. Nereye doğru gittiğinize bakarlar. Takımınız fikri hayata geçirebilir mi buna bakarlar. Bu nedenle elinizde yalnızca fikir varsa, tek başınaysanız henüz ondan başka ilerleme kaydetmediyseniz yatırımcıların boşuna zamanını dahi çalmayın.

Yatırımcılar, tek başınaysanız çok tecrübeli, çok iyi tanıdıkları biri değilseniz size yatırım yapmazlar.

İşin en büyük sırrı: Önce, sermaye bulmadan daha önce iyi bir takım oluşturmaya odaklanmaktır. Asla tek başınıza hareket etmeyin. Eksik yanlarınızı tamamlayan doğru insanları bulun ve onlara fikrinizi, vizyonunuzu anlatın. Beraber bir plan veya prototip çıkarın, az da olsa yatırımcılara gösterebileceğiniz bir ilerleme kaydedin. Yatırımcılara ekibinizle gidin böylelikle yatırım alma şansınız bir hayli yükselecektir.

Aynı zamanda şirketinizin temeli, en önemli noktası tamamlanmış olacaktır.

Bir düşünün tek başınıza sadece fikirle yatırım almanız çok zordur ancak bir vizyon doğrultusunda bir araya gelmiş, motive olmuş, coşkulu bir insan grubunun yatırım alması ise çok daha kolaydır çünkü fikri hayata geçirebilecekleri duygusunu insanlara verirler.

İş fikirleri tohumlar gibidir fakat yatırımcılar bu fikrin nasıl başarıyla ilerlediğini, büyümenizi görmek isterler. Çünkü girişiminiz büyüyorsa, momentum kazanmışsa bu onlara eminlik ve güven verir. Başarılı olacağınıza daha çok emin olurlar.

İlişki Kurun

İnsanlar güvenmedikleri, inanmadıkları bir insana kuruş vermezler. Bu nedenle yatırımcılarla aranızdaki bağ, ilişki, uyum çok önemlidir. Sizi sevmezlerse mümkünatı yok para vermezler, yatırım yapmazlar.

İnsanlar sevdikleri, güvendikleri insanlarla iş yaparlar. Bu hiçbir zaman değişmez. Bu nedenle çoğu zaman yatırım aldığınız ilk insanlar tanıdığınız aile, arkadaş vb. çevre olur.

Eğer yatırımcıyla ilk defa karşılaştıysanız da kendinizi sevdirmeyi, uyum inşa etmeyi bilin. İnsan ilişkilerinde kendinizi geliştirin.

Çevrenizden Başlayın

Yukarıda bahsettiğim nedenlerden ötürü ilk başlamanız gereken kendi çevreniz, ailenizdir. Çünkü onlar sizi iyi tanır, güvenir ve desteklemek ister. Melek yatırımcılar genellikle işiniz momentum kazandığında devreye girerler.

Ta fikir aşamasında söylediğim gibi sizi iyi tanımayan insanlardan yatırım almanız çok güçtür. Büyük şirketlerin ilk tohum yatırımı genellikle yakın çevrelerinden ilk gelmiştir. Aile, arkadaş vb. çevre bunun içi vardır.

Referanslar Alın

Her zaman söylüyorum günümüzde insanlar servettir. İnsanların aslında dünyadaki herkese ulaşabilecek güçleri olduklarının farkında olmamaları beni şaşırtıyor.

Birisine tamamen yabancı olarak gitmekle tanıdığı olarak gitmek arasında büyük bir fark vardır. Çevrenizdeki insanlar size istediğiniz yatırımı sunamadıysa yapacağınız şey çok basittir. O insanlara şunu sorun: “Tanıdığın başarılı, parası olan, vizyoner insanlar kim?”

Herkesin böyle tanıdığı bir veya iki insan vardır. O insanları arayın ve görüşme teklif edin. Böylelikle sıfır yabancı olmaz, tanıdıkları birisi olursunuz. Oturdunuz ve yatırım yapmadılar mı soracağınız soru belli: “Tanıdığınız parası olan, vizyoner insanlar kim yardımcı olur musunuz?” Bu süreci devam ettirin. Böylelikle Warren Buffett’e kadar giden tükenmeyen bir ağınız olur. 🙂

Etkinlikler, Gruplar, Merkezler vb. Katılın

Melek yatırımcıların takıldığı etkinlikler, merkezler, gruplar nerelerse internetten araştırın ve oralara gidin. Konuşun, dikkat çekin, tanışın, başvurun.

Pes Etmeyin

Google, Uber, Facebook ve daha niceleri tekrar tekrar yatırımcılar tarafından reddedilmiştir. Beş parasız bir şekilde girişimlerini hayata geçirmeye çalışmışlardır.

Fakat onlar pes etmemiş ve yüzlerce yatırımcının kapısından dahi dönseler de denemeye devam etmişlerdir.

Son Olarak

Girişimcilik cesaret, girişkenlik, kararlılık işidir.

Başarılı olmak için rahat bölgenizi bir hayli zorlamanız gerekecektir.

Sürekli eleştiriler, reddedilmeler duyacaksınız. Oturduğunuz yerden, rahatlıkla işinizi büyüteceğinizi, yatırımcı bulacağınızı düşünüyorsanız bu sayfayı kapatın ve bu maceraya hiç girmeyin.

İnsanların çoğu korkularıyla yüzleşmekten çekindikleri için bu maceraya çıkamazlar. Başarılı girişimciler bu nedenle çok azdır.

Benzer Kaynaklar:

Yatırımcıyı girişiminize nasıl çekersiniz?

Melek Yatırımcıların Bir Girişimcide Görmeye Bayıldıkları 10 Şey

NOT: Değerli yorum ve görüşlerinizi belirtin.

Paylaş

Melek Yatırımcı Nasıl Bulunur? (Tüm Püf Noktaları)” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir