girişimcilik

Müşteri Odaklı Pazarlama (Başarılı Şirketlerin Ortak Özelliği)

 

Bir şirket kuruyorsanız, girişimci olduysanız sattığınız ürün veya hizmet neyse insanların arzu ve isteklerine, ihtiyaçlarına yönelik olmak durumundadır.

Piyasa iş dünyasındaki en önemli unsurlardan biridir. Piyasaya karşı hareket edenler veya onunla uyumlu olmayanlar her seferinde yenilirler.

Çünkü piyasa kontrol edilemeyen büyük bir güçtür. Bu nedenle piyasa odaklı, müşteri odaklı olmak, müşteri odaklı pazarlama yapmak çok önemlidir.

Girişimci olduysanız, kendi işinizin sahibiyseniz tabi ki para kazanmak istersiniz fakat tüm bunlar birer sonuçtur.

Amatör girişimciler veya hemen kısa yoldan çok para kazanmak isteyen insanlar, hızlı zengin olmak isteyen insanlar yalnızca kendilerine odaklanırlar.

Kendi kafalarından çıkamazlar ve yalnızca kendi çıkarlarına göre hareket ederler. Girişimciliğin özünün insanların hayatını daha iyi yapmak olduğunu, bir iş kurmanın amacının öncelikle insanların ihtiyaçlarını, isteklerini gidermek olduğunu unuturlar.

İnsanlar, müşteriler veya piyasa adına ne derseniz deyin sizleri başarılı kılar. Eğer müşterilerinize istediklerini vermezseniz onlarda size istediklerinizi vermezler.

Sizleri başarılı kılan en önemli unsur onlardır.

Çok harika bir ekibe sahip olabilirsiniz veya yetenekli bir girişimci olabilirsiniz fakat müşterilerinizin tüm bunlar umurlarında değildir.

Onlar yalnızca ve her zaman kendilerini düşünürler. “Bana ne yarar var?” diye sorarlar. Tek dertleri yalnızca ve yalnızca kendileridir. Kendi arzuları, kendi istekleri, kendi ihtiyaçları ve problemleri.

Hal böyle olunca müşterilerine odaklanmayan, insanların istek ve arzularına yönelik hareket etmeyen girişimler zorluklarla karşılaşırlar.

Çünkü durum böyle olunca insanların istemedikleri, umursamadıkları şeyler yaparlar.

Ünlü Startup yatırımcısı Paul Graham şöyle demiştir: “Başarılı bir girişim kurmanın formülü girişimlerde uzman olmak değil müşterilerinizin arzu ve isteklerinde uzman olmaktır.”

Yani kısacası başarılı bir girişim için müşteri odaklı olmak gerekir demiştir.

Yine dünyanın en ünlü iş insanlarından biri olan Warren Buffett; “Her gün müşterilerinize harika bir deneyim yaşatmak için çalışın ve herkesten çok değer katın. Sıkı taraftarlara sahip şirketler kolay kolay batmazlar.” demiştir.

Amazon.com kurucusu Jeff Bezos, müşteri odaklı pazarlama yapma konusunda takıntılı bir şirket kurduğu için Amazon dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline gelmiştir ve bu Jeff’i dünyanın en zengin insanı yapmıştır.

Steve Jobs bir konuşmasında; “Yapılacak en iyi şey müşterilerle başlayıp ürüne doğru gitmek olmalıdır. En son çıkan teknolojik cihazları bulup onları nerede satacağınızı düşünmek hatadır. Ben bu hatayı çok kez yaptım.” demiştir.

Başarılı girişimciler, başarılı şirketler müşterilerinin onlara başarıyı verdiğini bilir. Büyük başarıların insanlara büyük değer katmanın bir sonucu olarak geldiğini bilirler.

Hayatta vermeden alamazsınız ve iş dünyasında büyük başarılar elde etmek istiyorsanız kendi arzu ve isteklerinizin ötesinde insanlara odaklanmanız ve onlara diğer herkesten daha fazla değer ulaştırmanız gerekmektedir.

Eğer çok para kazanmak istiyorsanız çok fazla insana değer katmanız, arzu ve isteklerini, ihtiyaçlarını gidermeniz gerekir.

İnsanlar için büyük bir fark yaratmanız gerekir.

Bunu başaranlar sonuç olarak büyük başarılar elde ederler. Başarılı bir şirket kurmanın büyük sırlarından biri de budur.

Müşteri odaklılık ve sizleri seven bir müşteri kitlesi inşa etmek uzun vadede sizlere büyük bir avantaj sağlar.

Müşterileriniz sizleri ayakta tutar ve gittikleri her yerde arkadaşlarına, çevrelerine sizden bahsederler böylelikle para vermeseniz de reklamınızı yapmış olurlar.

Her zaman herkesten daha fazla değer katmak, ekstra yolu gitmek büyük avantajdır. Bu tarz avantaja sahip olan şirketler kolay kolay yok olmazlar.

Müşterilere odaklanmak onların istediği şeyler yapmak, onların arzu ve isteklerine yönelik hareket etmek demektir.

Bunun tersine hareket edenler büyük bir dirençle karşılaşırlar ve başarısız olurlar.

Her ne yapıyorsanız yapın her zaman elinizden gelenin en iyisini yapın, herkesten daha fazla değer ulaştırın, fark yaratın.

Müşterilerinizi çeşitli yollarla hoşnut ettiğinizde, fark yarattığınızda arkanıza büyük  bir gücü almış olursunuz.

Aynı zamanda yaptığınız işten siz de hoşnut olursunuz. Bu en büyük ödüldür.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir