girişimcilik

Problem ve İhtiyaçlar Girişimciliğin Temelidir

Dünyanın en büyük firması da olsa mesela Google gibi, arkasında milyarlarca dolarlık sermaye, tüm dünyanın zihnine kalite ve güven olarak kazınmış bir marka da olsa insanların ihtiyaç duymadığı, bir problem, eksiklik gidermeyen ürünler tutunamaz, tutunamıyor.

İnsanlar almıyor, umursamıyor, paralarını boşa savurmak istemiyor. Çünkü kimse yokluğa para vermez.

Mesela Google’ın çıkardığı Google Glass gözlüğü gibi. Google Glass çıktığında normal gündelik hayatta kullanılması için tasarlandı ama kimse neden böyle bir gözlüğe ihtiyaç duyması gerektiğini düşünmedi hayatlarında küçük veya büyük bir ihtiyaç problem gitmiyordu.

Google Glass başarısız oldu…

Böyle başka dev firmaların çıkardığı ve başarısız olan veya istenilen potansiyeli yakalayamayan birçok ürün sayabiliriz.

Bunların en temelinde hep kimsenin ihtiyaç duymadığı bir eksikliği, problemi gidermeyen ürünler çıkarmak yatar.

Amatör girişimciler genellikle havadan durduk yerde bir fikirle gelmeye çalışır, kendilerini kasarlar bir ilham beklerler fakat fikirler böyle bulunmaz. İnsanların para vereceği, umursayacağı fikirler problem ve eksikliklerden, ihtiyaçlardan, şikayetlerden çıkar.

İnsanlar o zaman umursar.

Iphone neden başarılı oldu? Çünkü insanlar internete bilgisayarlarında girdikleri gibi sadece bilgisayarlarından ya evlerinde olduklarında ya da işlerinde girebiliyorlardı. İnternete girebildikleri, maillerine bakabildikleri Blackberry gibi telefonlar vardı ama bunlar ya çok karışık kullanımı zor ya da bilgisayarlardaki gibi internet deneyimi yaşatmıyordu.

Apple daha doğrusu Steve Jobs, bu problemi tam da en doğru zamanda mükemmel bir şekilde çözdü. Basit, efektif, güzel bir ürün yaptı ve insanlar her yerden internette dolaşabilir bilgisayarlarında yaptıklarını kolaylıkla yapabilir hale geldiler.

Steve Jobs aslında yepyeni bir şeyle de gelmedi var olan eksik bir ürünü mükemmel hale getirdi.

Şunu unutmamalısınız ki dünyanın en büyük şirketi de olsanız, elinizde devasa pazarlama bütçesi ve dağıtım gücü de olsa ihtiyaçlara hitap etmediğinizde insanlar bunu neden alayım, bana ne yararı olacak diye sorarlar, başka hiçbir şey umurlarında olmaz. Görmezden gelirler.

Fikriniz bir ihtiyacı, problemi gideriyor mu? Boşluk dolduruyor mu? Piyasa gerçekten arzuluyor mu?

Her şeyin başlangıç noktası budur. Şirketler var çünkü insanların duygusal ya da fiziksel ihtiyaçlarını gidermek, problem çözmek için varlar başka bir amaçları yok.

Girişimciliğin temeli budur. Bunu iyi yapanlar başarılı olur, dünyayı değiştirir, insanlara değer katar ve tüm bunların geri dönüşü olarak çok para kazanırlar.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir