girişimcilik

Yoğun Rekabetli Endüstrilere Sonradan Girip Nasıl Başarı Elde Edersiniz?

 

Çoğu zaman girişimciler veya pazarlamacılar bir endüstride ilk olmanın başarı için olmazsa olmaz olduğunu düşünürler.

Fakat yapılan çalışmalara göre bir endüstrideki ilk firmaların en az %50’si başarısız olurken genellikle asıl başarıyı hızlı takipçiler elde ediyor.

Bununla da beraber pioneer dediğimiz öncü firmalar genellikle en fazla %15 gibi bir pazar payına sahip oluyor. Geri kalanı takipçiler alıyor.

Bunun nedeni ilk olmak bilinmezlikle uğraşmak ve piyasa direnciyle karşılaşmak sizleri hataya sürüklüyor ve sonradan hazır piyasaya gelen ve sizin hatalarınızdan yararlanan şirketler daha hızlı yükselebiliyor.

Buna detaylı olarak burada değinmiştim.

Fakat ilk takipçilerden değilseniz ve piyasadaki firmalardan çok daha sonra bir piyasaya giriyorsanız nasıl başarı elde edersiniz veya elde edebilir misiniz? Sizin için piyasada yer var mıdır? Bu içerikte bunu konuşacağız.

Özellikle bu sıralar yerli otomobil fikri çok konuşuluyor ve bu amaçla birçok adım atıldı.

Fakat birçok köklü iyi otomobil markası var bu nedenle başarı elde edilir mi? Piyasada boşluk var mı? Bunlar hep soru işareti.

Ya da bir fikriniz var fakat piyasada benzer fikirle bir sürü firma var, hatta bazıları iyi de firmalar sizce giriş yapmalı mısınız? Size yer var mı?

Bu tarz şeyler düşünmek elbet normal. Sonuçta herkes ilklerden olmayı ister. İlklerden olmanın avantajları da vardır. Fakat sonradan piyasaya girip de başarı elde eden de çoktur.

Mesela bunu en iyi yapan Apple’dı. Apple telefon hatta akıllı telefon endüstrisinde ilk olmamasına rağmen Nokia, RIM gibi devler bu alanda olmasına rağmen başarı elde etmişti aynı şeyi mp3 endüstrisinde de yaptı.

Apple’dan sonra Samsung bu piyasaya girdi ve başarı elde etti. Onlardan çok çok sonra adı dahi duyulmamış Xiaomi isimli şirket akıllı telefon piyasasına girdi ve şuan önemli başarılar elde etmekte. Huawei bu pazara girdi ve satışlarda Apple’ı dahi geride bıraktı.

Örneğin Google arama motoru piyasasına çok sonra girmesine rağmen büyük başarılar elde etmeyi başarmıştı.

Bu gibi örnekler çokça var fakat başarısız olan da çokça var.

Aslına bakarsanız piyasalar, dünya ekonomisi sıfır toplamlı bir oyun, sabit bir pasta değil. Sürekli büyüyor ve değişiyor bu nedenle hala büyüyen endüstrilerde sizlere de yer olabilir.

Yüksek rekabetin olduğu endüstrilere girip başarı elde etmiş, önemli miktarda pay almış firmaların sırrı şu:

Eğer güçlü markaların, rakiplerin olduğu bir endüstriye giriyorsanız;

  1. Gerçekten iyi bir ürünle gelmek
  2. Dikkatleri üzerinize çekmek, sıyrılmak, iyi bir marka inşa etmek zorundasınız. 

Bunları yaparsanız başarı elde etme ve piyasada iyi bir marka yaratma şansınız var demektir. Ancak bunları yapmazsanız başarı elde etme şansınız düşecektir.

Çünkü insanlar bilinmeyen bir markayı gerçekten iyi bir ürün veya hizmete sahipse seçecektir aksi halde parasını daha garanti, bilinen markalara harcayacaktır ya da denedikten sonra sizi bir daha tercih etmeyeceklerdir.

Ayrıca kalabalık endüstrilerde sesinizi de duyurmanız, ilgi çekmeniz gerekecektir aksi halde harika ürüne de sahip olsanız kimsenin haberi olmazsa başarı elde edemezsiniz. Bu duruma düşen çokça da firma var bu nedenle markanızı duyurmak, zihinlerde yer edinmek çok önemli.

Gerçekten iyi bir ürün veya hizmetle gelmek özellikle uzun zamandır bu işi yapan firmaların olduğu alanda bunu yapmak tabi ki kolay değildir. Dikkatleri üzerinize çekmek, markanızı dünyaya duyurmak da kolay değildir.

Daha önce de bahsettiğim gibi girişimcilikte hayata geçirmek her şeydir.

Ancak bunu yapabilirseniz o zaman başarılı olabilir ve pazardan yeterli oranda pay alabilirsiniz.

Yoğun Rekabetli Endüstrilere Sonradan Girip Nasıl Başarı Elde Edersiniz?” üzerine bir yorum

  1. Kesinlikle umut kesilmemeli.Günümüzün birçok şirketi kendilerinden çok daha iyi durumlarda olan rakiplerinin pazarında tutunmaya çalıştılar.Ve başardılar.
    Örnek verirsek Google,Yahoo rekabeti buna çok güzel bir örnek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir