girişimcilik

Girişimcilikte Başarılı Olmak İçin Sattığın Ürüne Tutkulu Olmak Gerekir Mi?

 

Günümüzde insanlara verilen en sık tavsiyeler arasında tutkulu olduğun işleri yap tavsiyesidir. Bu belli anlamda doğru olsa da bu bakış açısı insanları özellikle girişimcilik dünyasında bir hayli yanlışa sürüklemektedir.

Başarılı bir şirket kurmak, başarılı bir girişimci olmak için sattığın ürüne aşık olmak, fikrine aşık olmak gerektiği inancı yanlış bir inançtır.

Çünkü girişimcilikte para kendi tutkunu, kendi arzu ve isteklerini doldurduğunda değil piyasanın tutkularını, ihtiyaçlarını doldurduğunda kazanılır.

Bu nedenle fikre, ürüne aşık olmayın. Müşterilere aşık olun. Piyasanın problemlerini çözemeye aşık olun. Onların arzu ve isteklerine, ihtiyaçlarına odaklanın.

Başarılı girişimci olmak için tutkulu olduğun işleri yapmak, sattığın ürüne tutkulu olmak zorunda değilsiniz, yaptığınız işi anlamanız yeterli. Süreçten, yolculuktan zevk almak önemli.

İş yapmak, girişimcilik sizinle alakalı değil müşterilerle, piyasayla alakalıdır. Amacınız kendi arzu ve isteklerini gidermek değil müşterilerinizin arzu ve isteklerini gidermektir.

İşinizi kendiniz için yaparsanız başarısız olursunuz, kimse umursamaz. İnsanlar için yaparsanız, onların tutkularına, isteklerine odaklanırsan başarılı olursunuz, çünkü insanlar umursar. Müşteriniz olurlar.

Bu nedenle kendinize değil müşterilere odaklanın, onlar için fark yaratma konusunda tutkulu olun.

Dünyada birçok sıkıcı, basit, hiçte “havalı” olmayan ürünlerden milyarlarca dolar kazanan insanlar var. Tuvalet kağıdı satarak milyarlar kazanan insanlar var ürünleri konusunda ne kadar tutkulu olduklarını düşünmek zor. Fakat genel olarak yaptıkları işten zevk aldıkları kesin. İnsanlara değer kattıkları kesin.

İnternette türlü türlü ürünler satarak milyonlar kazanan insanlar var. Satan kişilerin o ürünlere karşı tutkulu olduklarını söylemek güç olur fakat alan kişiler öyledir.

UBER’in kurucularının taksicilik hakkında tutkulu olduklarını söyleyemeyiz fakat insanlar için fark yaratmak, değer katmak, problem çözmek konusunda tutkulu oldukları kesindir. Bu nedenle başarılılardır.

Büyük iş dehası ve dünyanın en zengin insanlarından biri olan Warren Buffett bu konuda: “Kendi tutkunuz olduğu şeyler sizin için hobi olmalı, topluluğun tutkulu olduğu şeyler sizin için iş olmalı.” demiştir.

Eğer tutkulu olduğunuz, tamamen seveceğiniz ürünlerin, fikirlerin peşinden giderseniz kısa süre sonra işler zora girdiğinde eskisi kadar pozitif duygular hissetmezsiniz. Çünkü duygularınızı takip etmişsinizdir.

İşler bazen sıkıcıdır, zorlayıcıdır fakat yapmanız gerekir. Girişimcilik sadece ürün veya fikir demek değildir. Süreçtir. Çoğu zaman sıkıcı olan, yapmak istemediğiniz zor şeyleri yapmanız gerekir. Odaklanmak istemediğiniz fakat önemli olan problemlere odaklanmanız gerekir.

Fakat sürece, fark yaratmaya, problem çözmeye tutkulu olursanız o halde yıkılamaz olursun. Aynı zamanda yaptığınız işte çok başarılı olursunuz ve bu yolcuktan zevk alırsınız.

Genellikle insanlar kolay veya yapabileceklerine inandıkları şeylere karşı tutkulu olurlar fakat bu onların potansiyellerinden alı koyar. Kendilerini zorlamazlar. “Tutkulu” oldukları fikirler, işler ararlar ve çoğu zaman onu bulamazlar.

Girişimci olarak başarısız olmak istiyorsanız sadece kendinize, kendi arzu ve isteklerinize odaklanın. Yalnızca kendinizin tutkulu olduğu alanlara bakın. Fikir ve ürünlerinize aşık olun. Duygularınızı takip edin.

Çünkü sürekli değişen dünyada ve insanların yalnızca kendi arzu ve isteklerini umursadıkları bir dünyada bunu yaptığınızda geride kalan ve umursanmayan olursunuz, bu garantidir.

İnovasyonun darmaduman ettiği ürünlere, şirketlere bir bakın. Hepsi kendi ürünlerine, fikirlerine aşık oldukları için değiştirmek istemediler. Eleştirel gözle bakamadılar.

Piyasanın arzu ve isteklerine, tutkularına odaklanmak yerine kendi dünyalarında kalmayı tercih ettiler ve piyasa onları cezalandırdı.

Piyasayı kaçırdılar ve piyasaya odaklanan, insanların tutkulu olduğu, sevdiği şeyler yapan şirketler pazar payını onlardan aldı.

Girişimci olmak için tutkulu olduğunuz ürün veya hizmet satmak zorunda değilsiniz. Fakat başarılı olmak için insanların tutkulu olduğu, ihtiyaç duyduğu, istediği şeyler satmak zorundasınız.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir