girişimcilik

Sıfırdan Bir Girişim Nasıl Kurulur? Nasıl Başarıya Ulaştırılır?

 

 

Pekala bu içerikte çoğunuzun yaşadığı senaryodan bahsedeceğiz. Sıfırdan bir girişim nasıl kurulur?

Belki hiçbir tanıdığınız yok, belki hiçbir sermayeniz yok, belki de elinizde fikrinizden başka hiçbir şey yok. Belki o da yok 🙂

Bu haldeyken nasıl girişim başlatabilirsiniz?

Hiçbir şeyiniz olmayabilir ama eğer başarmaya olan yanıp tutuşan bir arzu ve isteğiniz varsa, tüm engelleri aşacak bir kararlılığınız varsa zaten başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok.

Bu içerikte sizlere adım adım nasıl bir girişimi sıfırdan, yoktan kurup büyük başarılara götürebilirsiniz bundan bahsedeceğim.

Fikir Aşaması

Öncelikle bu sitede tekrar tekrar bahsettiğim gibi her şey fikirle başladığı düşünülse de fikirler o kadar da önemli değildir. Fikirler değişen, hayata geçmesi için bir hayli kesik yiyen bir başlangıç noktasını temsil eder.

İş fikriniz sadece bulunduğunuz, iş yapacağınız endüstriyi söyler ama onun dışında ürün ve hizmetiniz çok değişiklikler gösterebilir.

Eğer bir fikrim bile yok diyorsanız o halde bu yazıya ve buna göz atabilirsiniz.

Fikirler en kolay bölümdür zaten çoğunuzun bir fikri var. Önemli olan hayata geçirebilmek birazdan bahsedeceğim aşamaları uygulayabilmektir.

Bir fikriniz var diyelim bu noktada önemli olan fikriniz neyse bulunduğunuz piyasada talep var mı, fikrinize olan ihtiyaç var mı, piyasa ne kadar büyük?

Çünkü piyasada talep yoksa, ihtiyaç yoksa veya yeterli büyüklükte değilse bundan sonra gelen her aşama anlamını yitirecektir.

Tıpkı suyun üstünde yürüyemeyeceğiniz gibi kötü bir piyasada da iş yapamazsınız. Bu mümkün değildir.

Piyasa her işin temelini oluşturur. Olmayan piyasalar ne kadar sermayeniz olduğuna, ne kadar harika bir ekibiniz olduğuna bakmaz. İhtiyaç veya talep yoksa, sürdürülebilir bir piyasa yoksa iş yoktur.

Bunu asla kafanızdan çıkarmayın.

Pekala fikriniz makul, piyasada da talep var, fikriniz ilk olmak zorunda da değil size benzer başka şirketler de var siz daha iyisini, daha farklı olanını yapmaya çalışıyorsunuz her şey tamam.

Bundan sonraki aşamalar bu fikri nasıl hayata geçireceğinizle alakalı. Yani elinizde fikirden ve başarma tutkusundan başka bir şey yoksa atacağınız, atmanız gereken adımlar bunlar olacaktır.

Bu aşamaları sırayla yapmalısınız eğer sırayı bozarsanız başarı elde edemezsiniz. Ancak bu sıra takip edildiğinde tüm bunlar işe yarayacaktır.

Ekip Oluşturmak

Fikirden sonraki en önemli şey ve yapmanız gereken şey bir ekip oluşturmaktır.

Bakın dünyadaki tüm başarılı insanlar, bildiğiniz tanıdığınız tüm girişimciler başarılarını arkalarındaki insanlara borçludur kimse ama kimse tek başına başarılı olamaz.

Elon Musk aynı anda 3, 4 şirketi nasıl idare ediyor, Richard Branson yüzlerce farklı şirketini nasıl idare ediyor sanıyorsunuz?

Başka insanların zekası, emeği olmadan başarı elde edemezsiniz.

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi basketbolcusu sayılan Michael Jordan bir tarafta tek başına olsa, sıradan basketbolculardan oluşan 5 kişilik bir takım diğer tarafta olsa asla maçta tek başına bir takımı alt edemez. Tek başına mücadele edemez.

En iyiler bile başkalarına muhtaçtır.

Gelmiş geçmiş en önemli bilim insanlarından olan Isaac Newton bile “eğer ileri görebildiysem bunu devlerin omuzları üzerinde yükselerek yaptım” demiştir.

Bu sözünü kendinden önce o alanda çalışmalar yapan ve onun başarısına zemin hazırlayan insanları kast ederek söylemiştir.

Böyle insanlar bile tek başına yapamazken siz tek başınıza hiç yapamazsınız.

Şunu anlamalısınız ki eğer hiç sermayeniz yoksa ki buna bir sonraki aşamada değineceğiz eğer sermaye alabilmek, yatırım alabilmek istiyorsanız tek başınıza bunu gerçekleştiremezsiniz. Ekip şart.

Kimse sadece size yatırım yapmaz. Şirkete, girişime yapar ve şirketler Elon Musk’ın da dediği gibi iyi bir ürün yaratmaya çalışan bir grup insanın bir araya gelmesinden başka bir şey değildir.

Yani fikir aşamasından sonra yapacağınız ilk şey hemen bir ekip oluşturmak, fikrinizi o fikri hayata geçirebileceğiniz insanlarla paylaşmak olmalıdır.

Eğer tanıdığınız bu anlamda yardımcı olacak insanlar varsa onlara gitmeli eğer kimseyi tanımıyorsanız Linkedin vb. yerlerden bu insanları bulmalısınız. Ya da işinizle alakalı etkinliklere vs. katılıp insanlarla tanışmalısınız.

Bunu yapmak belki kolay değil ee ama en başında dedik ya her engeli aşacak bir arzu, kararlılık şart diye. Girişimciliğin bedeli bu özellikle de sıfırdan başlıyorsanız. Bir hayli reddedilmeye, engellere, zorluklara hazır olmalısınız.

Ödeyeceğiniz bedel bu. Birçok insanın ödediği bedel bu ki kolay olmadığı kadar aslında o kadar da zor değil.

Bu ekibi oluştururken eksik yanlarını belirleyerek hareket etmelisiniz.

Yani yazılımcı lazımsa o alanda olan birilerini bulup fikir alışverişi yapmalısınız.

Şimdi şunu soracaksınız biliyorum. Eee sermayemiz zaten yok bu insanlara ne vereceğim? Ya da sadece hisseden pay alarak çalışırlar mı bunu çoğu kişi yapmaz?

Belirsizlik çok fazla.

Biliyorum ama amaç burada sadece fikir alışverişi yapmak niyetinizi ortaya koymak, harekete geçmek. Çünkü harekete geçtiğinizde sizi şaşırtan ummadığınız şeyler de olur.

Ayrıca kağıt üstünde de olsa bir ekip yaratmış olursunuz.

Diyelim birileriyle görüştünüz ve fikri, sizi genel olarak beğendi ve sıcak bakıyor ama henüz girişimde nasıl yer alacağını bilmiyor. Olsun bu kağıt üstünde de olsa o kişinin ekibinizde olduğu anlamına gelir.

Bu kişiyle sık sık görüşün ve arayı sıcak tutun.

Şimdi gidip böyle 3 veya 4 kişi daha bulsanız (tabi ki doğru kişileri bulmak için belki 20 veya 30 kişiyle konuşmanız gerekir) ve deseniz ki senin gibi 3, 4 kişi daha var, girişime aşırı heyecanlı ve yer almak istiyor diye o kişinin hem inancı artar hem de böyle bir grubun parçası olmak ister, eminliği, güveni artar.

Vay be bu iş gerçek bir hal almaya başladı diye düşünür.

İş bir anda sadece siz olmaktan, sadece fikir olmaktan çıkar bir girişime, şirket olmaya gider.

Bu ne demek biliyorsunuz değil mi?

Yatırım Bulmak 

Bundan daha önce de bahsetmiştim. Yatırımcılar hayır kurumu değil amaçları para kazanmak ve bunu yaparken tek amaçları yatırdıkları parayı kat ve kat geri almak.

Bunu yapmak istiyorlar size aslında yatırım yapmak istiyorlar ama emin değiller.

Neden çünkü çoğu zaman sadece siz fikrinizle direk yatırımcılara gidiyorsunuz.

Ekip oluşturma aşamasını çoğu zaman atlıyorsunuz çünkü para yok ekip nasıl olsun diye düşünüyorsunuz ama bunu nasıl yapacağınızı size yukarıda gösterdim.

Elinizde bir kağıt üstünde de olsa bir ekip var, bir girişimin temelleri var böyle olunca yatırımcılara gitmek işi daha da kolay hale getiriyor.

Şu an bu sayede çoğu girişimciden fersah fersah ileridesiniz, onlar tek başlarına fikirlerine yatırım araya dursunlar siz böylelikle büyük bir avantaja sahipsiniz.

Bu sayede yatırım alma şansınız daha da artıyor. Ama yukarıdaki adımları atlarsanız direk buradan başlamaya çalışırsanız tüm sistem çöker ve başarılı olamazsınız.

Yatırımcıları nereden bulacağınız yine ekibi nasıl bulduğunuzla aynı. Tanıdıklarınızdan başlayarak vizyon sahibi, sermayesi de olan tanıdığınız birileri var mı diyerek isimler alabilir veya kuluçka merkezlerine, startup etkinliklerine vs katılabilirsiniz.

Tabi ki bir hayli negatif veya olumsuz yanıtla karşılaşacaksınız ama kararlılığınız ve inancınız burada sizi yolda tutacaktır. Kararlılığınız yoksa girişimcilik yolculuğunda yok olup gidersiniz.

Ekibiniz olduğu için yatırım alma olanağınız bir hayli artacak ve yatırımcılarla görüştüğünüzü ekibinizle de paylaştığınızda işin ciddiyetini daha da kavrayacaklarından onlarında heyecanı artacaktır.

Bir de başlangıç yani o ilk seed denilen tohum yatırımını da aldığınızda herkes bir anda oyuna dahil olmuş olacaktır.

Şimdi tüm ekip dört kolla işe sarılacaktır ve artık fikir olmaktan çıkıp tamamen girişim olmuş, startup olmuş olacaksınız.

Pazarlama

Aldığınız başlangıç yatırımıyla temel bir ürün ortaya koydunuz. Belki henüz o istediğiniz mükemmel seviyede değil ama ortalama üstü, kullanışlı, problem gideren bir ürün.

Ama durun henüz daha yeni başlıyorsunuz tüm bunları yapmış olmanız bile bir şey ifade etmiyor. Pazarlama bir girişimin, ürünün başarıya ulaşması için en önemli faktörlerden biridir.

Artık dünyaya sesinizi duyurma vakti. Bilinmezlik en büyük düşmanınız.

Bir ürün ne kadar iyi olursa olsun dünyaya sesinizi duyuramadığınız müddetçe o ürünü satamazsınız.

En iyi ürünler değil çoğu zaman en iyi pazarlanan ürünler satılır, insanların zihninde yer eder.

Girişiminizi pazarlamak durumundasınız.

Bunun için Sosyal Medya vb. mecraları kullanın, pazarlama konusunda yaratıcı olun, farklı stratejiler geliştirin.

Bu konuya önem verin.

Pazarlama olmadan hayatta kalamazsınız, girişiminiz bir şirket olmaz sadece bir ürün olarak, başlangıç aşamasında kalırsınız.

Bu aşamayı yapamayan çok fazla girişim var çünkü pazarlamanın ne kadar önemli olduğunu kestiremiyorlar. Ürün yaratmakla aylarını geçiriyorlar.

Ancak ürününüzü pazarlamayı ne kadar geciktirirseniz o kadar kötü. Çünkü girişiminiz ilk yıllarında ölüm kalım mücadelesi veriyor.

Satışlara muhtaçsınız, aynı zamanda diğer seri yatırımları almak için yine pazarlama yapmanız şart. Çünkü isminiz duyuldukça daha çok yatırımcının dikkatini çekersiniz.

Pazarlama konusuna bu nedenle önem verin.

Evet tüm aşamalar bunlardı. Bir girişimi başarılı kılacak, sıfırdan bir fikri hayata nasıl geçireceğinizin aşamaları.

Bu sırayı asla bozmayın. Fikir aşamasından direk, yatırımcı veya pazarlama aşamasına atlamayın. Sırayla takip ederseniz ancak işe yarayacaktır.

Tüm bu süreçleri tamamlayabilmek kolay değil tabi ki. Çalışma isteyen, kararlılık isteyen, fedakarlık isteyen süreçler ancak girişimci olmanın bedeli de bu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir